More

  5 veganských potravin, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět

  Veganské potraviny jsou obecně zdravější, a samozřejmě z mnoha pohledů etičtější, než konvenční. Pokud je rostlinný jídelníček dobře poskládaný, má pozitivní vliv na zdraví a fyzickou výkonnost, jak se o tom přesvědčuje stále více lidí včetně vrcholových sportovců. Správně vyvážený rostlinný jídelníček doporučuje v současnosti také většina prestižních nutričních organizací. Které potraviny by ve vašem rostlinném jídelníčku tedy neměly chybět? Pokud bychom měli vybrat Top 5, pak by to mohly být třeba tyto:

  Ořechům se někdy přezdívá „vegetariánské maso“

  Mandle

  Ořechy obecně jsou v rostlinné stravě vynikajícím zdrojem důležitých látek, od bílkovin (kolem 20ti gramů ve 100 gramech, tedy přibližně stejně, jak u masa) přes vitamíny, vlákninu, hořčík nebo vápník, až po zdravé, jednoduché a nenasycené tuky.

  Obsah vápníku v mandlích (252 mg/100 g) je více jak dvojnásobný, než v kravském mléce. Podobně vysoký je i obsah horčíku (247 mg/100 gramů – přibližně desetinásobek než je v mase nebo mléčných výrobcích), který působí proti únavě, křečím, posiluje imunitní systém. Konzumace mandlí, zejména ve formě mandlového mléka, které bývá navíc často obohacené o vitamín B12, je vynikající i pro děti – bílkoviny z mandlí jsou pro lidský organismus velice dobře zpracovatelné a mandle navíc slouží i jako kvalitní zdroj železa. Mandle působí preventivně i proti diabetu typu 2, srdečním chorobám a podle některých studií i rakovině.

  Luštěniny

  Další skupinou potravin jsou luštěniny. Ty jsou skvělým zdrojem bílkovin, jejich obsah je často vyšší než mase. Sója jich obsahuje cca dvojnásobek než maso.

  Bílkoviny z luštěnin je ideální mezi sebou kombinovat s obilovinami, aby získané aminokyselinové spektrum bylo co nejkomplexnější. Luštěniny by se v nějaké podobě měly objevovat ve veganském jídelníčku skoro každý den. Pokud chcete předejít jejich nadývamým účinkům, dostatečně dlouho je namáčejte a kombinujete je s vhodným kořením (například kmín, anýz nebo libeček).

  Avokádo

  Avokádo je zdrojem kvalitních tuků, které obsahuje ve formě velmi prospěšných nenasycených mastných kyselin kolem 20%. Má také z ovoce nejvyšší podíl bílkovin, obsahuje množství silných antioxidantů a snižuje hladinu inzulinu v krvi. Obsahuje i manózu, sacharid, který je okamžitě využívan naším mozkem jako zdroj energie.

  Z vitamínů je významným zdrojem karotenu, vitamínu C a vitamínů skupiny B. Dále v něm najdete  například měď důležitou pro krvetvorbu a mnoho dalších prospěšných látek. Avokádo by se ve veganském jídelníčku mělo objevovat několikrát do týdne, například ve formě různých pomazánek apod.

  Brokolice

  Brokolice má pozitivní účinky na podporu tvorby testosteronu

  Brokolice obsahuje vysoké množství prospěšných látek v ideálním poměru, zlepšuje trávení, posiluje cévy a krevní oběh, zrychluje metabolismus. Výrazně také posiluje imunitní systém a obsahuje množství vlákniny důležité pro správné fungování střev. Brokolici se někdy oprávněně říká vitamínová bomba, bohatá je zejména na vitamín C, D, vápník, dále železo, hořčík nebo selen. U brokolice je třeba ale dávat pozor na vaření, kterým hodně z prospěšných látek ztrácí – mnohem efektivnější je ji jen ohřát v páře, nebo konzumovat syrovou – ostatně jako u veškeré zeleniny a ovoce. 

  Borůvky, maliny a další bobule

  Mnoho z tohoto druhu ovoce se řadí mezi superfoods. Konkrétně borůvky jsou vynikajícím zdrojem například vitamínu C (menší miska borůvek pokryje takřka celou jeho denní dávku), mají vysoký obsah antioxidantů, který chrání organismus před viry a různými zánětlivými onemocněními a mají vynikající vliv na ledviny.

  Podle posledních lékařských výzkumů pak působí i jako prevence proti rakovině a posilují krevní oběh.

  Projekt Vegan Psychologie

  Pokud vás témata vegan psychologie zajímají, sledujte nás pro další termíny webinářů - můžete se registrovat.
  Píšeme také články, najdete je buď zde nebo na www.lindamaruscakova.cz

  MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT

  Comments

  PŘEČTI SI TAKY

  9 tipů jak snížit osobní podíl na testech a pokusech na zvířatech

  Každý z nás může napomoci světu bez testů a pokusů - můžeme vybírat a přizpůsobit svůj životní styl hned v několika oblastech: 1. Nekuřte...

  Mužnost, maskulinita a veganství

  Esej - Maskulinita zvířete a slabost člověka před zrcadlem Úvodní scéna ze slavné divadelní hry Caveman, mapující téma...

  Akashinga: Nový dokument Jamese Camerona o ženském boji pro zvířata

  V těchto dnech byl představen dokument Akashinga - Nature Protected by Women od  James Camerona. Akashinga je snímek, který za to...