More

  Přehled rostlinných bílkovin s limitujícími esenciálními aminokyselinami

  V tomto přehledu přinášíme některé z potravin a zastoupení jednotlivých aminokyselin. O jejich kombinování a o tom, proč se vyplatí znát přibližně tato množství i tzv. limitující aminokyseliny a princip jejich kombinování se dozvíte v tomto článku.

  Nyní tedy jednotlivé potraviny:

  Soja – Obsah bílkovin se pohybuje podle druhu většinou mezi 35 – 40 g/100g, v případě sojového masa pak dokonce cca 49g/100g. Limitující esenciální aminokyselinou je v případě soji methionin, mírně nižší hodnoty pak má threonin (96,3% z optimálního aminokyselinového spektra) a valin (95,7%).

  Rýže – obsah bílkovin cca 7,5g/100g. Limitující aminokyselina je lyzin (70,8%), izoleucin (93,9%), threonin (96,3%).

  Čočka – obsah bílkovin kolem 26g/100g, limitující aminokyselinou je methionin a to poměrně výrazně (35%). Další limitující aminokyselinou je threonin, ale jen v zanedbatelném množství (98,8%).

  Hrách – obsah bílkovin cca 23g/100g, limitující aminokyselinou je opět methionin, drobně snížený je pak obsah valinu (93,7%).

  Kukuřice – Obsah bílkovin kolem 9g/100g, limitující esenciální aminokyselinou je lyzin, snížený obsah vůči optimálnímu množství je u izoleucinu, methioninu, threoninu, valinu a tryptofanu.

  Fazole – obsah bílkovin 21g/100g, limitující aminokyselinou je methionin (48%).

  Pšenice – obsah bílkovin cca 12g/100g, limitující esenciální aminokyselinou je lyzin.

  Žito – Obsah bílkovin kolem 11g/100g, limitující aminokyselinou je lyzin (63,3%).

  Pohanka – Obsah bílkovin 10,6g/100g, limitující aminokyselinou je methionin, nižsí množszví je dále u lyzinu, leucinu, izoleucinu a threoninu.

  Ječmen – Obsah bílkovin 10,6g/100g, limitující aminokyselinou je opět lyzin (65,2%), dále pak leucin (95,2%), izoleucin (89%), methionin (74%).

  Ořechy obecně – obsah bílkovin je zde poměrně vysoký, pohybuje se většinou kolem 20 g / 100 g (tedy obdobně jako v mase). Nižsí množství esenciální aminokyseliny je opět nějčastěji v případě lyzinu.

  Projekt Vegan Psychologie

  Pokud vás témata vegan psychologie zajímají, sledujte nás pro další termíny webinářů - můžete se registrovat.
  Píšeme také články, najdete je buď zde nebo na www.lindamaruscakova.cz

  MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT

  Comments

  PŘEČTI SI TAKY

  Den planety: Tipy, jak dělat každý den Dnem planety.

  Dnes slavíme Den Země ❤️ Kdy jindy si lépe uvědomit, že vše špatné, co přírodě a zvířatům lidstvo dělá, se zákonitě vrací?

  9 tipů jak snížit osobní podíl na testech a pokusech na zvířatech

  Každý z nás může napomoci světu bez testů a pokusů - můžeme vybírat a přizpůsobit svůj životní styl hned v několika oblastech: 1. Nekuřte...

  Mužnost, maskulinita a veganství

  Esej - Maskulinita zvířete a slabost člověka před zrcadlem Úvodní scéna ze slavné divadelní hry Caveman, mapující téma...