More

    Viktorka. Osobnost, která utekla před jatky

    Příběh Viktorky obletěl sociální sítě i oficiální média: kravička, která po 10 letech ve velkochovu, odmítla transport na jatka a utekla z transportního vozu. Několik dní se pak dokázala skrývat a toulala se krajinou a lesy. Po té bylo rozhodnuto o jejím odstřelu, a vlna solidarity a chuti pomoci nakonec způsobila během pár dní obrat. Viktorka byla „vykoupena“ a dnes žije v bezpečí v Domově pro koně. My jsme se za ní a všemi lidmi kolem vypravili natočit tuto reportáž.

    Příběh Viktorky není jediným. Podobným je i příběh Clarabelle z Austrálie, která skrývala své nově narozené mládě. Americká veterinářka Holly Cheever zdokumentovala příběh krávy, která porodila dvě telata a pouze jedno nechala farmářům, druhé skrývala. Z praxe víme, že krávy svá mláďata před odebráním brání, z etologických studií máme potvrzeno to, že jim to způsobuje velkou míru stresu a že si plně uvědomují každé negativní zacházení – pochopitelně včetně transportu na jatka. 

    Viktorka v Domově pro koně. Foto: Adéla Horelicová / Same Soul Pictures

    Klára ze Statku radosti, která akci dokázala zorganizovat, napsala na sociálních sítích v jednom postu velmi výstižně, jak Viktorka asi tuto zkušenost prožívá:

    „Jak jí nyní chudince musí být, je někde schovaná, má strašný strach, bojí se a bezpečné místo, kam by šla není, neexistuje. Celý, ten pro ni, zatím neznámý svět, ji chce zabít.“

    A přesně pocity, emoce a prožívání zvířat jsou to, co u mnoha lidí dokáže otevřít srdce – jak ukázaly i příspěvky právě na sociálních sítích. Příběh Viktorky už teď inspiroval některé lidi k zamyšlení a dokonce i rozhodnutí přestat jíst maso.

    Příběh Viktorky tedy ukazuje základní etické otázky ve vztahu ke zvířatům v praxi. Ukazuje také chuť zvířat žít, a to v bezpečí a bez ohrožení, jak to uvidíme na šťastném příkladu Viktorky. 

    Přináší ale i další, filosofičtější otázky: jak postupovat v podobných případech, kterých přibývá s tím, jak přibývá azylů pro hospodářská zvířata? „Vykoupení“ poskytuje finance pro další týrání zvířat. Zároveň příběhy jako je ten Viktorky ukazují, jak stěžejní je vnímat zvíře jako jedinečnou osobnost v nouzi, které je třeba pomoci za každou cenu.

    Jak tedy nyní, když přibývá i lidí, kteří chtějí pomáhat, zajistit bezpečí co největšímu množství zvířat?

    Viktorka v Domově pro koně. Foto: Adéla Horelicová / Same Soul Pictures

    Projekt Vegan Psychologie

    Pokud vás témata vegan psychologie zajímají, sledujte nás pro další termíny webinářů - můžete se registrovat.
    Píšeme také články, najdete je buď zde nebo na www.lindamaruscakova.cz

    MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT

    Comments

    spot_img

    PŘEČTI SI TAKY