More

  Viktorka. Osobnost, která utekla před jatky

  Příběh Viktorky obletěl sociální sítě i oficiální média: kravička, která po 10 letech ve velkochovu, odmítla transport na jatka a utekla z transportního vozu. Několik dní se pak dokázala skrývat a toulala se krajinou a lesy. Po té bylo rozhodnuto o jejím odstřelu, a vlna solidarity a chuti pomoci nakonec způsobila během pár dní obrat. Viktorka byla „vykoupena“ a dnes žije v bezpečí v Domově pro koně. My jsme se za ní a všemi lidmi kolem vypravili natočit reportáž, na kterou se brzo můžete těšit.

  Viktorka v Domově pro koně. Foto: Adéla Horelicová / Same Soul Pictures

  Příběh Viktorky není jediným. Podobným je i příběh Clarabelle z Austrálie, která skrývala své nově narozené mládě. Americká veterinářka Holly Cheever zdokumentovala příběh krávy, která porodila dvě telata a pouze jedno nechala farmářům, druhé skrývala. Z praxe víme, že krávy svá mláďata před odebráním brání, z etologických studií máme potvrzeno to, že jim to způsobuje velkou míru stresu a že si plně uvědomují každé negativní zacházení – pochopitelně včetně transportu na jatka. 

  Klára ze Statku radosti, která akci dokázala zorganizovat, napsala na sociálních sítích v jednom postu velmi výstižně, jak Viktorka asi tuto zkušenost prožívá:

  „Jak jí nyní chudince musí být, je někde schovaná, má strašný strach, bojí se a bezpečné místo, kam by šla není, neexistuje. Celý, ten pro ni, zatím neznámý svět, ji chce zabít.“

  A přesně pocity, emoce a prožívání zvířat jsou to, co u mnoha lidí dokáže otevřít srdce – jak ukázaly i příspěvky právě na sociálních sítích. Příběh Viktorky už teď inspiroval některé lidi k zamyšlení a dokonce i rozhodnutí přestat jíst maso.

  Příběh Viktorky tedy ukazuje základní etické otázky ve vztahu ke zvířatům v praxi. Ukazuje také chuť zvířat žít, a to v bezpečí a bez ohrožení, jak to uvidíme na šťastném příkladu Viktorky. 

  Přináší ale i další, filosofičtější otázky: jak postupovat v podobných případech, kterých přibývá s tím, jak přibývá azylů pro hospodářská zvířata? „Vykoupení“ poskytuje finance pro další týrání zvířat. Zároveň příběhy jako je ten Viktorky ukazují, jak stěžejní je vnímat zvíře jako jedinečnou osobnost v nouzi, které je třeba pomoci za každou cenu.

  Jak tedy nyní, když přibývá i lidí, kteří chtějí pomáhat, zajistit bezpečí co největšímu množství zvířat?

  Viktorka v Domově pro koně. Foto: Adéla Horelicová / Same Soul Pictures

  MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT

  Comments

  PŘEČTI SI TAKY

  9 tipů jak snížit osobní podíl na testech a pokusech na zvířatech

  Každý z nás může napomoci světu bez testů a pokusů - můžeme vybírat a přizpůsobit svůj životní styl hned v několika oblastech: 1. Nekuřte...

  Mužnost, maskulinita a veganství

  Esej - Maskulinita zvířete a slabost člověka před zrcadlem Úvodní scéna ze slavné divadelní hry Caveman, mapující téma...

  Akashinga: Nový dokument Jamese Camerona o ženském boji pro zvířata

  V těchto dnech byl představen dokument Akashinga - Nature Protected by Women od  James Camerona. Akashinga je snímek, který za to...