V tomto podzimním období si připomínáme smutné výročí vyslání Laiky a dalších zvířat do vesmíru. Tento pejsek je jedním z nejznámějších příkladů lidského pocitu nadřazenosti, kterým dodnes někteří lidé ospravedlňují utrpení, které považují za nepřípustné pro lidi, ale zvířatům je „dopřávají“ ?
Tehdejší marketing, který se udržel mnoho desetiletí, oslavoval zvířata jako „vesmírné hrdiny“. A skutečná podstata neuvěřitelného a neuveřitelně zbytečného utrpení tak zůstávala dlouho skryta.
Laika byla odchycena jako toulavý pes, protože toulaví psi se umí nejlépe vyrovnávat se změnami prostředí. Můžeme jen odhadovat, jak vystrašená a osamělá musela být tato cítící a vnímavá bytost během letu, který odstartoval éru vysílání zvířat do vesmíru. Po startu zemřela Laika pravděpodobně ve velkých bolestech přehřátím a nedostatkem kyslíku.
Psi jako Laika byli podrobování krutému výcviku na centrifugách, bez jídla, v malých klecích bez možnosti se hodiny hýbat.
„Laika byla klidná a okouzlující. Chtěl jsem pro ní udělat něco hezkého. Tak málo času jí zbývalo, aby žila.„
Jednání lidí, kteří je trénovali je navíc skvělým příkladem využití tzv. nevědomých obran a paradoxů, které se objevují v situacích, kdy lidé týrají zvířata a jejich psychika se s tím nějak „musí vyrovnat“. Vladimir Yazdovsky, člověk, který jí denně krutě ubližoval, ji vzal poslední den domů, aby si pohrála s jeho dětmi: „Laika byla klidná a okouzlující. Chtěl jsem pro ní udělat něco hezkého. Tak málo času jí zbývalo, aby žila.“
Památka Laiky a všech dalších zvířat nám připomíná to, že zvířata, stejně jako lidé, musí stát stranou jakéhokoliv podobného utrpení – ze samotné podstaty lidství. Navíc v době, kdy podobné aktivity dál pokračují, přestože k testům a experimentům můžeme využívat dokonalejší a spolehlivější metody ❤
Inspirativním je dokument Space Dogs, který odhaluje pravou realitu marketingu o zvířecích „hrdinech“, plnou naprosto nesmyslného utrpení. ❤
Podepsat můžete aktuálně EU petici za ukončení pokusů na zvířatech – najdete ji na: zapokusybezzvirat.cz
Sami můžete také každý den snížit svůj osobní podíl na testech a pokusech na zvířatech – zkusit můžete třeba našich 9 tipů, jak na to 🙂