Slova o přechodu na rostlinnou stravu nebo umělé maso bychom dříve čekali spíš od lidí podporujících práva zvířat nebo ekologů. Nyní ale stále častěji zaznívají i ve vědeckých studiích. Jednou z nich je nová studie s názvem Co říká pandemie COVID-19 lidské humanitě? v prestižním impaktovaném časopise Neuroepidemiology. Autory jsou Emeritní profesor Mayo Clinic a lékař David O. Wiebers a lékařka a profesorka Valery Feigin.
„I když nás to svádí k tomu, abychom za pandemie jako je COVID-19 vinili netopýry, luskouny a další divoká zvířata, je to lidské chování, které je zodpovědné za většinu zoonotických onemocnění, která přeskakují z jiných druhů na člověka.“
Příčiny vzniku pandemií?
Důvody, proč pandemie vznikají, vidí studie v širší pespektivě i dalších zoonotických onemocnění – mezi ty patří všechny „prasečí“ i „ptačí“ chřipky, které dobře známe i od nás. „Alarmující vzestup frekvence, s jakou se tato smrtící onemocnění objevují, se vztahuje z velké části k tomu, že lidé ovládají ekosystémy, a umožňují tak nepřirozený kontakt lidí a zvířat, silně nepřirozené shlukování zvířat pro lidské účely, ničení přirozených prostředí zvířat, a také velká mobilita lidí, kteří rychle přenáší tato onemocnění po světě.“
Studie dál poukazuje na to, že lov a prodej divokých zvířat a přecpané velkochovy vytváří největší celospolečenská rizika. A pokud tyto praktiky budou pokračovat, pak si můžeme být jisti dalšími krizemi v budoucnosti.
Jaká doporučuje studie řešení
“Intenzivní chovy zvířat by měly být na celém světě zrušeny. A to pro zvířata, lidi i životní prostředí. Všichni bychom měli rychle přejít na konzumaci jiných forem proteinů, které jsou pro člověka bezpečnější, jako jsou rostlinné alternativy a maso vyráběné z buněk.“
Celý článek najdete zde.